X
تبلیغات
زولا

تو بی من !!!
 
قالب وبلاگ

عصر با دوستانم کافه بودیم که سر بند نشان دادن عکس دوستشان و مراسم بعله برانش که گویا هفته آینده است و مادر عروس تهدید کرده اگر زیر هزارتا مهریه کنند مراسم را بهم خواهد زد بحثمان به مقوله ازدواج و مهریه کشید. اعتقادشان بر این بود که مهریه ضامن خوشبختی نیست اما میتواند پشتوانه زن باشد. این حرف را بارها و بارها و بارها از زبان خیلی ها شنیده ام. مخصوصا از زبان آنهایی که اعتقاد عمیقی به برابری زن ها و مردها دارند. از زبان همانهایی که همیشه نسبت به نابرابری حقوق زنان و مردان شاکی هستند.

حالا سوالی که پیش می آید:

اگر برابریم چرا زن ها موقع طلاق وجه و یا سکه ای پرداخت نمی کنند تا پشتوانه مرد باشد؟

خب باشد زن ها شکننده تر هستند و نیاز به حمایت بیشتری دارند. 

پس چرا همین موجودات شکننده لطیف از نداشتن حق طلاق، کار یا تحصیل و ... دلخور می شوند و قانون را متهم به ناعادلانه بودن می کنند؟

مگر نه اینکه ضعیف هستند و نیاز به حمایت دارند؟؟

قانون هم حتما به خاطر ضعفشان حقوقی را سلب کرده تا زیر سایه حمایت مردها به زندگیشان ادامه دهند!


 زن ها ذاتا ضعیف نیستند و احتیاج به حمایت ندارند. این باور ما آدم ها و برخورد جامعه است که زن ها را موجوداتی ضعیف و نیازمند حمایت بار می آورد.

بیآیید باورهایمان را اصلاح کنیم.

زن ها با مردها برابر هستند و بایستی از حقوق برابر برخودار باشند.

بیآیید فکر کنیم نیاز به حمایت بیشتر زنان نشأت گرفته از رفتارهای بعضی از مردهای همین جامعه است که بویی از مردانگی نبردند، نشأت گرفته از حرف و حدیث های همین مردمی ست که با دیدن یک زن تنها اجازه قضاوت و تجاوز به حریم خصوصیش را به خودشان می دهند.

بیآیید افکارمان را اصلاح کنیم و فکری به حال جامعه بیماری که مردهایش اجازه تجاوز به حریم یک زن را به خودشان می دهند و زن هایش گاهی از ترس این تجاوز از طبیعتی ترین حقوقشان محروم می شوند.

بیآیید باور کنیم زن ها و مردها برابر هستند، اگر خودمان بخواهیم.

بیآید فکر کنیم که ازدواج یک تصمیم مشترک است، اگر روزی هم به بن بست رسید یک پایانِ هر چند تلخِ مشترک خواهد بود و  زن یا مردی که حالا دیگر نمی خواهیم شریکمان باشد، همانی کسی ست که چند سال پیش خودمان به هر دلیلی انتخاب کردیم.

بیآیید یاد بگیریم شکست در زندگی مشترک حاصلِ اشتباه در یک انتخاب است و باید مسئولیتش را بپذیریم.

و در آخر:

خانم های عزیز اگر مهریه های میلیونی را حق شرعی و قانونی خودتان می دانید، لطفاً تمکین بی چون و چرا از همسرتان را هم حق شرعی و قانونیش بدانید.

آقایان محترم اگر اجازه گرفتن (نه اطلاع دادن) حتی در کوچکترین تصمیم های همسرتان حق شرعی و قانونی خودتان می دانید، لطفاً عندالمطالبه بودن مهریه همسرتان را جزء حق شرعی و قانونیش بدانید.

برچسب‌ها: مهریه، برابری
[ دوشنبه 10 خرداد‌ماه سال 1395 ] [ 10:36 ب.ظ ] [ شیما ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

امکانات وب
تعداد بازدید ها: 39607